piątek, 24 kwietnia 2009

Woda a sport i nauka

Woda na zdrowie!Woda H2O należy do niezbędnych składników pokarmowych. Znaczenie biologiczne H2O uzasadnia fakt, że jej niedobór lub brak może prowadzić do śmierci w ciągu kilku do kilkunastu dni, bez pokarmu, możliwe jest przeżycie kilkadziesiąt dni. Organizm dorosłego człowieka to w 50-70% woda. W kościach występuje średnio 25%, w tkance tłuszczowej 10-15%, w mięśniach 70-75%, płuca zawierają 90% wody.
Organizm człowieka, nie jest w stanie magazynować wystarczającej ilości wody w stosunku do zapotrzebowania, stąd konieczność jej ciągłego dostarczania do organizmu. W ciągu 24h w organizmie człowieka następuje wymiana 3-6% wody stąd wniosek, że całkowita ilość wody zostaje wymieniona w przeciągu 20 dni. U sportowców w ciągu doby dochodzi do wymiany 10-12%, co odpowiadałoby całkowitej wymianie po 6-8 dniach.
Nawet niewielki odwodnienie rzędu 3% wagi ciała powoduje wyraźne obniżenie wydolności fizycznej, nawet do 20-30% wydolności maksymalnej, spadek szybkości o ok. 8%, siły 10%


Jaką wodę powinniśmy pić?
Najlepiej słabo zmineralizowaną o zbilansowanym poziomie jonów warunkujący prawidłowe wchłanianie i dystrybucję. Nadmiar składników mineralnych (tzw. wody lecznicze) jak i zbytnia demineralizacja (woda destylowana czy uzdatniana) może zaburzać gospodarkę wodno-elektrolitową. Woda ma ta zaletę nad wszystkimi płynami, zawierającymi np. duże ilości węglowodanów (soki, napoje), że jest wchłaniana najszybciej, organizm może z niej korzystać natychmiast po spożyciu. W sytuacji długotrwałego wysiłku fizycznego, woda może spowodować spadek poziomu cukru we krwi w takiej sytuacji uzasadnione staje się wykorzystanie suplementów na bazie wody w zależności od zapotrzebowania na witaminy, mikroelementy lub węglowodany (napój izo, hypo lub hypertoniczny). Woda powinna być chłodna jest wtedy szybciej wchłaniana, obniża temperaturę ciała, w przeciwieństwie do ciepłych płynów nie zalega w żołądku.


Gazowana czy nie gazowana?
Napój gazowany jest nie zalecany przed i w trakcie wysiłku, ponieważ dwutlenek węgla CO2, który jest wtedy uwalniany napiera na ściany żołądka, powodując uciśnięcie przepony, pogarszając wentylacje ustroju (hamując uczucie pragnienia, zwiększając wydzielanie moczu). Woda gazowana ze względu na kwaśny odczyn może pogarszać efekt treningu, ograniczając zdolności wysiłkowe. Po zakończeniu treningu napoje gazowane mogą być nawet korzystne ponieważ zwiększają diurezę przyspieszając wypłukiwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, nagromadzonych w trakcie wysiłku.

Podczas wysiłku organizm traci wodę głównie z potem, spowodowane to jest potrzebą odprowadzenia nadmiaru wytworzonego ciepła. Wysiłek fizyczny generuje dużo endotoksyn – trucizn ustrojowych, woda powoduje oczyszczenie organizmu z toksyn tych uwalnianych ze środowiska, jak i powstających w mięśniach w wyniku przemian metabolicznych.

Okazuje się iż wysokie porcje dawek wody (18-20 szklanek dziennie) mogą działać identycznie jak niedozwolone środki moczopędne (wykorzystywane w redukcji wagi, definicji mięśni).

Sposób na zdanie egzaminu?
Szklanka wody przed. Badania prowadzone przez naukowców z University of East London dowodzą że szklanka wody przed powoduje uzyskanie lepszych wyników na egzaminie nawet o 30%. Mechanizm nie został do końca poznany, przypuszczenia jakoby nawilżone komórki nerwowe przekazywały informacje sprawniej. Na zdrowie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz