wtorek, 28 kwietnia 2009

Błonnik – włóknik pokarmowy

Błonnik jako składnik pokarmowy opóźnia i reguluje wchłanianie węglowodanów z przewodu pokarmowego do krwiobiegu. Następstwem tego jest wolniejsze wydzielanie insuliny co ułatwia spalanie tłuszczu. Błonnik jest doskonałym wypełniaczem, ponieważ nie zostaje strawiony w przewodzie pokarmowym człowieka, wywołując uczucie sytości i zmniejsza łaknienie.
Ludzki organizm nie trawi roślinnych węglowodanów budulcowych (celuloza), które stanowią źródło tzw. włóknika pokarmowego – inaczej błonnika. Wprawdzie błonnik pozbawiony jest wartości odżywczej, jednak w żywieniu odgrywa doniosłą rolę, pełni zadanie „regulatora” procesu trawienia.

Polski błonnikZapoznaj się z ofertą na Polski Błonnik i uzupełnij dzienne zapotrzebowanie w sposób naturalny do zalecanego przez Instytut Żywności i Żywienia poziomu 20-22 g, kiedy przeciętnie spożywamy 6-8 g.

Pozbędziesz się problemów z:
  • nadwagą
  • podwyższonym cholesterolem.
  • problemami jelitowymi
  • wahaniem stężenia glukozy we krwi.
  • toksynami
Zamówienia realizuje MapaZdrowia.pl właścicielem której jest mgr Andrzej Prokopiuk.

Ogólnie błonnikiem nazywa się mieszaninę związków o charakterze polisacharydowym (celuloza, hemiceluloza, pektyny) oraz niesacharydowym (ligniny). Udział poszczególnych frakcji w błonniku pokarmowym jest różny: w produktach zbożowych przeważa hemiceluloza, w roślinach strączkowych – ligniny, zaś w owocach pektyny. Błonnik spełnia bardzo ważną funkcje w procesie trawienia skracając czas przechodzenia resztek pokarmowych przez jelito grube.
Nadmiar błonnika w diecie szczególnie frakcji ligninowej, ze względu na zdolność wiązania jonów np. Ca, Fe, Mg, P.
Wymiar praktyczny ma informacja o wykorzystaniu błonnika w okresie przedstartowym sportowców, dowiedziono iż indywidualne reakcje psychofizyczne (stres, trema, itp.) wpływają na przemianę materii. Może to być wpływ hamujący lub pobudzający, w momencie działania destrukcyjnego powinno dietę wzbogacić się w błonnik w celu zwiększenia perystaltyki, w przypadku odwrotnym zmniejszyć ilość błonnika.

Najwięcej błonnika znajdziemy w produktach:
warzywa: zielony groszek, fasola, seler, marchew, kapusta, kukurydza, soja, suszone warzywa strączkowe, ziemniaki
owoce: jeżyny, porzeczki, maliny, rodzynki, morele, figi i śliwki suszone
orzechy i nasiona: wszystkie orzechy, migdały, ziarna maku, lnu, słonecznika
produkty zbożowe: mąka pełnoziarnista, płatki owsiane, kiełki zbóż, kasze, ryż, pieczona żywność z pełnych ziaren, otręby spożywcze.

Zawartość błonnika w wybranych produktach spożywczych w 100 g
  • otręby pszenne - 42,3 g
  • płatki owsiane - 6,9 g
  • morele suszone - 10,4 g
  • śliwki suszone - 8 g
  • fasola biała - 15,8 g
  • groszek zielony - 5,8 g

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz